SkebStudios - Haruncan
Skip

COLONY WİKİ (DOCUMENTATION)

Oyun Hakkında

Yakın bir gelecek... Dünyadaki uzay üssünden yolculukları başlayan astronotlar, yeni bir koloni arayışı için Mars gezegeninde araştırmalar yapmaya karar verdi. Her şey yolunda gidiyordu, ta ki iki astronot girdikleri mağarada kaybolana kadar. Ekip üyelerinden Atlas ve Scarlett, kaybolan arkadaşlarını bulmak için çıktıkları yolda yalanlar üstüne kurulmuş bir dünyanın ardındaki gerçeğin peşine düştü. Ve siz..

Hikaye

Bundan uzun zaman önce Mars'ta yaşayan bir canlı türü vardı. Bu canlı türü, tip 2 seviyesine ulaşmış, bildiğimiz düzenin aksine tüm kusurlarından ve zaman kavramından arınmış üst bir medeniyetti. Bilinen tarihlerinden o güne kadar yaptıkları tek, belki de en büyük hata bilinçsizce gelişmeleriydi. Bu gelişmeyle, artık gündelik ihtiyaçlarını dahi kendi tasarladıkları basit robotlarla gidermeye çalışıyorlardı. Gezegendeki yaşam robotikleştikçe Marslılar daha fazla kaynak tüketmeye başladılar. Çünkü artık kaynaklara ulaşmak için bir efor sarfetmelerine gerek kalmamıştı. Bu yüzden gezegenin kaynakları kısa bir süre içerisinde tükenmeye başladı. Bu kıtlık onları yeni önlemler almaya itmişti.

Gezegende yaşamı devam ettirebilmek için; kaynakların yetersizliği, kontrolsüz nüfus artışı ve üretim alanlarının verimsizleşmesi gibi sorunlara karşı yeni politikalar geliştirdiler. Bu politikalar sonucunda tüm marslıların genetiği, yaşlanmayı ve üremeyi önleyecek şekilde değiştirildi. Uzun vadede bu önlemlerin yetersiz kalması sonucunda yeni bir çözüm süreci başlatıldı. Bu sürecin sonunda başka bir gezegenden kaynak transferi yapılması oybirliği ile kabul edildi. Kaynaklarının bolluğu ve tarıma elverişli olması nedeniyle Dünya'da bir koloni kurulmasına karar verildi. Kendi gezegenlerinde yaptıkları hatayı tekrarlamamak için kolonileştikleri bu yeni gezegende organik bir tür geliştirdiler. Dünyanın farklı noktalarındaki kaynakları işlemek için çeşitli özelliklerde türler ürettiler. Uzun denemeler ve testler sonucunda uyum sağlayamayan türler telef edildi. Sonunda mükemmel insana ulaştıklarında Dünya'da ilk medeniyetin temelleri atılmıştı.

Başlangıçta her şey yolundaydı ve Mars eski ihtişamlı zamanlarına yavaş yavaş geri dönüyordu. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. Ürettikleri bu canlı türünün zihinsel gelişimlerini engelleyemediler. Ve sonunda onlar, kendilerinden farklı görünen marslı liderlerin yönetimini defalarca yıktılar. Bu başkaldırıların sonunda ağır bir şekilde cezalandırılarak, kayıtsız tarihten silindiler. Tarih kendini defalarca tekrarladı. Taa ki marslıların önüne, yöneticileri insanlardan seçmek gibi bir fikir gelene kadar.

Dünya'nın yönetiminde yeni bir süreç izlenecekti. Marslılar, insanlar arasından seçtikleri liderlere sonsuz yaşam ve zenginlik vaad ettiler. Bu sayede dünya üzerinde istedikleri gibi bir egemenlik kurabileceklerdi. İzledikleri bu yeni politika sayesinde dünya üzerinde kararlı bir yönetim sistemi oluşturdular. Ancak bu tarz otokratik yönetimlerin karşısında anarşist bir rejimin doğacağını tahmin edemezlerdi. Telef ettikleri kavimlerden geriye kalanlar, bu rejimin temellerini atmıştı. Rejimin amacı telef edilen insanların intikamını alıp, marslıları yok ederek dünyanın nihai yönetimini ele geçirmekti. Yöneticilerin yakınında sistematik bir şekilde konumlanan rejim üyeleri, marslılardan gelen bilgileri kullanarak kendi teknolojilerini geliştirip, onların zayıf yönlerini ve zaaflarını nesillerce gözlemlediler. Bu gözlem ve verileri kullanarak mars medeniyeti ve onun kuklası olan yönetim tiyatrosunun sonunu getirecek bir virüs hazırladılar. Firavunlar zamanında, marslılarla olan iyi ilişkilerini kullanarak uzay köprülerine erişim sağladılar. Bu sayede geliştirdikleri virüsü Mars'a yollayabileceklerdi. Bunun için en doğru anı, yani hasat zamanını beklediler. Tüm hazırlıklar tamamlandığında, köprüleri erkenden açarak virüsü Mars'a yolladılar. Sonrasında uzay köprülerini işlevsiz kılmak için ana güç kaynağını yok ettiler. Yaptıklarının sonucunda firavunun gazabından kurtulmak için kızıldenize doğru hareket ettiler ve kendilerini kaybettirmek için mars teknolojisini kullandılar.

Bu sırada Mars'a ulaşan virüs, hava yoluyla bulaştığı herkesin zihnini kontrol ederek birbirlerini katletmesine sebep oldu. Artık gezegen kaotik bir ortamda yok olmaya mahkumdu.

Bu sırada Dünya'da uzay köprülerinin gücünün kesilmesiyle yeni bir çağ başlamıştı. Artık onlardan bağımsız olarak varlıklarını sürdürecek olan insanlar, rejimin kontrolünde hiçbir şeyden haberleri olmadan yaşamaya devam edeceklerdi. Rejim, ellerindeki teknolojiyi kullanarak bilinen tüm dünya medeniyetlerine gücünü kanıtlamış ve yönetimlerinde söz sahibi olmuştu.

Rejimin yarattığı, tek ve çok tanrılı tüm dinler, Dünya'nın her yerine yayılarak insanları sahte bir inanç sisteminin içine hapsetti. Rejimin bundan sonraki tek amacı, insanların bu inanç sisteminin dışına çıkmalarını engellemekti. Tüm çabalara rağmen bu sisteme hala karşı çıkan insanlar ise, susturulmaya, ayrıştırılmaya, sindirilmeye ve ötekileştirilmeye mahkum bırakıldı. Rejim, marsın düştüğü hataya düşmeyecekti. Bu yüzden insanlara sorgulayamayacakları, düşünemeyecekleri ve karşı çıkamayacakları pembe bir yaşam sundu. İnsanlarsa, asla sahip olamayacakları hayaller için, kağıt parçaları karşılığında, hayat boyu köle gibi çalışacaklardı.

Ve.. sizler nasıl bir oyunun içinde olduğunuzun farkında değilsiniz.

Oynanış

COLONY, FPS ve TPS olmak üzere iki farklı kamera açısıyla oynanabilen bir video oyunudur. Ana karakter olan Atlas’ın bir temel silahı, iki farklı yardımcı ekipmanı ve birden çok yeteneği bulunmaktadır. Ayrıca oyuncunun düşmanlar ve diğer nesneler ile etkileşimi için pek çok özel animasyonu bulunmaktadır.

Men Tshirt

Men Tshirt

$67.00 1 $67.00
Men Hoodie

Men Hoodie

$125.00 $145.00 2 $250.00
Total $317